Wieczór poezji i refleksji Pana Szymona Lady.

17 grudnia 2017

15 grudnia w Szkole z Pasją im. Elżbiety Sołtys odbył się wieczór poezji i refleksji Pana Szymona Lady pod hasłem „CUDZYCH WIELBICIE SWEGO POZNAJCIE”.

Pan Szymon Lada to zasłużony człowiek dla ostrowieckiej oświaty. Wieloletni dyrektor Technikum Hutniczego i „Samochodówki” oraz inspektor szkolny. Obecnie emeryt oddający się pasji myśliwskiej i swojej rodzinie.

To bardzo ciekawa postać, wartościowy człowiek którego warto poznać. Jest to sąsiad Szkoły z Pasją. O Panu Szymonie można by długo pisać, długo opowiadać o jego osiągnięciach, wyróżnieniach i  życiu. Pan Szymon urzeka również poezją w której wyraża refleksję nad otaczającym go światem. Ciekawych biografii Pana Szymona odsyłamy do książki „Wspomnienia Refleksje” która w sierpniu 2017 roku trafiła w ręce naszej Pani dyrektor Katarzyny Cukierskiej. Książka ta zrobiła na naszej dyrektor ogromne wrażenie podobnie jak bezpośrednie spotkanie z autorem.

Z nowym rokiem szkolnym pojawiła się nowa szansa dla szkoły w postaci Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji. Jako Szkoła z Pasją mamy zaszczyt testowania ministerialnego pomysłu polegającego na praktycznym podejściu do szkoły jako do miejsca które ma animować i zachęcać do rozwoju również dorosłych oraz integrować lokalną społeczność. Pani dyrektor bardzo chciała przedstawić sąsiada Szymona Ladę swoim uczniom i lokalnej społeczności i tak narodził się pomysł na wieczór autorski, który doskonale wpisywał się w zadania animacyjne Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji.

To wyjątkowe wydarzenie sprowadziło do Szkoły z Pasją wielu znakomitych gości, rodzinę Pana Szymona, jego przyjaciół, byłych współpracowników, uczniów a także kolegów myśliwych.

Jednym z gości wieczoru poezji i refleksji był Pan Marian Osuch Kawaler Orderu Uśmiechu który zaskoczył wszystkich wręczając medale im. Dr Henryka Jordana w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci bohaterowi spotkania Panu Szymonowi Ladzie, jego żonie Zofii Ladzie oraz dyrektor Szkoły
z Pasją Katarzynie Cukierskiej. Takiej niespodzianki nikt się nie spodziewał.

W czasie niezwykłego wieczoru przybliżono tłumnie zgromadzonej publiczności życie i twórczość Pana Szymona Lady posługując się fragmentami jego książki oraz wierszami które zaprezentowali uczniowie Szkoły z Pasją wraz z Panią dyrektor i polonistką Panią Eweliną Góralską.  Program artystyczny poruszał takie wartości jak rodzina, praca, przyjaźń i patriotyzm. Temat patriotyzmu poza poezją i osobistymi doświadczeniami bohatera wieczoru fenomenalnie wypełniły pieśni patriotyczne przygotowane przez Pana Dariusza Jurkowskiego i oczywiście uczniów Szkoły z Pasją.

Wieczór dostarczył wielu wzruszeń i głębokich refleksji na temat tego co jest ważne w życiu. Książka „Wspomnienia Refleksje” jest dostępna w Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, zachęcamy do lektury.

Data utworzenia:2017-12-17
Data publikacji:2017-12-17